Ez már nem vicc: Románia tankoknak épít autópályát, Magyarország is érintett

2025. július 01. 17:33

A NATO közölte, három olyan közlekedési folyosót is kijelölt, melyek áthaladnak keleti szomszédunk területén.

2025. július 01. 17:33
null

Új szintre emeli a katonai mobilitást Románia: a hazánkkal szomszédos ország védelmi költségvetésből új autópályákat épít stratégiai célokra, amelyek 

lehetővé teszik a harckocsik és páncélozott járművek gyors mozgósítását egy esetleges konfliktushelyzetben

– értesült a Digi24.ro.

A lap e bejelentéshez kapcsolódóan hozzátette, a NATO célja, hogy minden tagállam olyan gyorsforgalmi úthálózattal rendelkezzen, amely biztosítja a haditechnika akadálymentes és villámgyors átcsoportosítását Európán belül.

A szövetség három fő közlekedési folyosót jelölt ki, amelyek áthaladnak Románián:

  • A nyugat–keleti korridor Németországból indul, Szlovákián és Magyarországon keresztül érkezik Aradhoz. Innen két felé válik: az egyik Konstanca felé vezet Déva, Szeben, Brassó és Bukarest érintésével; a másik Temesvár, Drobeta Turnu Severin, Craiova és Calafat felé délre fordul.
  • A balti–földközi-tengeri korridor Litvániától indul, Lengyelországon és Szlovákián át halad, majd Bihar megyén keresztül éri el Romániát. Itt azonban hiányoznak kulcsfontosságú sztrádaszakaszok, például Nagyvárad és Arad között.
  • A déli korridor szintén Aradnál lép be az országba, és Temesvár érintésével jut el Dél-Romániába. Itt viszont még egyetlen kilométernyi autópálya sem épült, így ez a legnehezebben megvalósítható szakasz

– ismertették a cikkben.

Akadnak kritikus pontok

Mint írták, a sztrádahálózat katonai célú fejlesztése során különösen kritikus pont a Szeben és Brassó közötti szakasz, amely jelenleg is komoly hiányosságokkal küzd. Ez a rész a tervek szerint katonai forrásokból épülhet meg.

Majd idézték a román védelmi minisztérium becsléseit is, mely szerint a következő tíz évben a hadügyi költségvetés elérheti a GDP öt százalékát – ez évi szinten körülbelül 20 milliárd eurót jelentene.

Ebből 3,5 százalék jutna bérköltségekre és haditechnikai beszerzésekre, míg 1,5 százalékot kifejezetten katonai infrastruktúrára, például stratégiai közlekedési útvonalakra fordítanának – sorolták.

Az összeállításban arra is rámutattak, hogy a beruházások megvalósításához azonban két feltételnek kell teljesülnie: 

a kormánynak be kell tartania a védelmi költségvetés növelésére tett vállalását, illetve a kijelölt útvonalakat a Legfelsőbb Védelmi Tanácsnak hivatalosan katonai jelentőségűvé kell nyilvánítania. 

Csak ezután lehet ezeket az utakat speciális, honvédelmi forrásból finanszírozni – írta a Digi24.ro.

Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay

***

Ezt is ajánljuk a témában

***

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nagymester-b-2
2025. július 01. 20:50
Már kezdik. Így lesz haderőfejlesztés címén először autópályaépítés, aztán irodafestés, végül genderérzékenyítő képzés. Ez a nato egy vicc.
tikkadt-szocske
2025. július 01. 20:36 Szerkesztve
Még 35 év és Románia megduplázza az autópályái hosszát . Az sem valami sok.
Hohokam
2025. július 01. 20:24
A reális elkészülés - mondjuk 2050. Ha nem lopnak túl sokat....
jetilovag
2025. július 01. 20:14
köcsögök!....a medve nem játék???!!!!!!!...........basszátok szíven a libcsi kurva anyátokat!.....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!